Skrivskåp sengustavianskt 1700-talets slut

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKRIVSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut, möjligen göteborgsarbete, fanerat med mahogny, lister och belag av mässing, rakt krön med tandsnitt, inredning med hyllor och lådor, underdel med snedklaff, inredning med fack och lådor, brevfack med påskrift i blyerts "Betty Melin 1808-1888, Signe Tirenius-Dyrssén 1863-1955 Aspö, Brita Dyrssén-Letzen 1897 Säter Kroken", höjd 230, 118x55 cm

Smärre skador och lagningar, senare draghandtag

181160

2013-04-25