Kupé

Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé
Kupé

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

KUPÉ, rysk, 1890-tal, tillverkad vid Ludwig Nobels verkstäder i S:t Petersburg, för 2 passagerare, märkt på hjulen med mässingsskyltar, 2 dörrar med nedfällbara fönster, liten oval igensättningsbar bakruta, målad i svart lackfärg, stoppade lädersäten, total längd 297, höjd 183, bredd 160, axelavstånd 197, hjulbas bak 142, hjulbas fram 115 cm
Proveniens: Inköpt av åkeriägare Eugen Sandberg till Umeå för Oscar II:s besök vid invigningen av järnvägen mellan Vännäs och Umeå 1896, därefter använd i taxiverksamhet

Renoverad, sprickbildningar och slitage

181464

2013-04-28