Svenska silverstämplar

Svenska silverstämplar
Svenska silverstämplar

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KONSTHANTVERK. (2) ANDRÉN, ERIK, o.a., Svenskt silversmide 1520-1850. (IV.) Guld- och silverstämplar, Stockholm 1963.
4:o. Stämplar.
Grått hfrbd, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, övre guldsnitt. +

MUNTHE, GUSTAF. Falk Simons silversamling, Stockholm 1938.
4:o. Över 200 planscher, samt stämplar.
Häftad. Tryckt i en upplaga av 950 numrerade ex varav detta är nr 681.
2 volymer.

Standardverk över svenska guld- och silversmedar och deras stämplar.

Något nött hfrbd med kantstött rygg. Nött häftat omslag, lagat i övre rygg, med stötta hörn och vikmärken.

181649

2013-05-01