Autografer av bl.a. Armstrong samt en trumpet

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JAZZ - LOUIS ARMSTRONG M.FL. AUTOGRAFER. Ca 46 autografer inklistrade i album, mest 1950-60-tal. Bl.a. Louis Armstrong, Charlie Parker, Roy Eldridge, Josh White, Toots Thielemans, Arne Domnerus, Jack Teagarden, Charlie Norman, delvis några autografer på bilder som Cab Kaye and his Cabinettes, 3 program med signaturer, bl.a. "Norman Granz Jazz at the Philharmonic" med autograf av Ray Brown, Norman Granz, Irving Ashely, Max Roach, program Lionel Hampton med dennes autograf. Samtliga autografer inklistrade i album.
TRUMPET av märket Euphony 500 i försilvrat mässing, längd 54 cm, med Louis Armstrongs ingraverade namnteckning. Trumpeten fick tidigare ägare personligen av Louis Armstrong under en konsert på Konserthuset i Stockholm på senare delen av 1960-talet.

Autografblocket nött, ngt blekta autografer. Trumpeten nött, några skador, oxiderad, lös del till trumpeten (hållare) medföljer

182612

2013-04-29