Priskuranter och kataloger från tidigt 1900-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KATALOGER, PRISKURANTER, BROSCHYRER MM. ca 30 st, tidigt 1900-tal, svenska, bl.a. Åhlén & Holm, Åtvidabergs snickeri fabrik, Madrass-fabriken Dux 1929, Forsbergs sport & järnaffär 1912, Clas Ohlsson 1930, Unica-reseffekter 1921, Oscar Ahrén Stockholm, 1931, Fotogenmotorn Merit, Nordiska Kompaniet, 1911, 1913, Paul Krone, 1908, Maskinkatalog A Paulsson, Eslöf, Ystads Gjuteri och mekaniska Werkstads aktiebolag, Madame Tussaud, Exhibition catalogue 1881, Singer original symaskiner, Petrological and Metallurgical Microscopes, 1914, samtliga i papplåda och 1 pärm.

Vissa skador

182717

2013-04-30