Repeterur

Repeterur
Repeterur
Repeterur
Repeterur
Repeterur
Repeterur
Repeterur
Repeterur

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

URBAN JÜRGENSEN REPETERUR, (1776-1830), Copenhagen, herrfickur med kvartsrepetition, 1800-talets första del, märkt i verk/urtavla/boett, förgyllt verk, cylindergång, guillocherad boett av guld 18k, innerboett av metall, nr 533, diameter 55 mm
PROVENIENS: Statsrådet (jordbruksminister), Friherre Johan Beck-Friis (1862-1929), Söderö, Östergötland

Defekt balans, urtavlan med smärre sprickor och nagg

183209

2013-11-24