Repeterur
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
URBAN JÜRGENSEN REPETERUR, (1776-1830), Copenhagen, herrfickur med kvartsrepetition, 1800-talets första del, märkt i verk/urtavla/boett, förgyllt verk, cylindergång, guillocherad boett av guld 18k, innerboett av metall, nr 533, diameter 55 mm
PROVENIENS: Statsrådet (jordbruksminister), Friherre Johan Beck-Friis (1862-1929), Söderö, Östergötland
Defekt balans, urtavlan med smärre sprickor och nagg
183209
2013-11-24