Servis Limoges
Klubbat för:
3 800 SEK
5 000 SEK
MATSERVIS, 112 dlr, porslin, Haviland & Co, Limoges, delvis förgylld dekor med polykrom dekor föreställande blommande grenar, bestående av, 17 förrättstallrikar, 34 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 18 assietter, 9 kaffekoppar med fat, 3 såsskalar med hänkel varav en med lock, 2 karotter med hänkel och lock, stor terrin med lock, terrinfat, terrin utan lock, 2 mindre serveringsfat, stort elipsformat serveringsfat, 3 rektangulära serveringsfat i olika storlek, 2 runda serveringsfat i olika storlek,
kaffefat medföljer
Enstaka nagg, större terrin med omfattande skador samt lagningar, lock till såsskalar samt terrin saknas, bruksslitage
183475
2013-05-04