Halvstop Jakob Sauer II
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HALVSTOP, tenn, stämplat Stockholm 1738 Jakob Sauer II, höjd 19 cm
PROVENIENS: Ägarlängd E Danielson född 1760 (?), Daniel Ersson född 1800, E Danielsson född 1840-1912, Johansson i Folkärna, Margit Cederholm död 2010
Bockat beslag, smärre bucklor
183874
2013-05-06