Bokband

Bokband
Bokband

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BOKBAND. Svenska bokband. Historisk översikt B. Dal - P. S. Ridderstad. Bokband av 54 nutida handbokbindare visade på Galleri Astley i Uttersberg hösten 1966. Red. B. Dal. (Bokbindarmästarföreningen i Stockholm) 1996.
4:o. 1 handkolorerad signerad litografi Björn Dal, färgillustrationer.
Lös i ark i omslag. Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, detta nummer 21.

183966

2013-05-27