Kerstin Hörlin Holmqvist "Paradiset" soffa NK
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, Kerstin Hörlin-Holmqvist, "Paradiset", Nordiska Kompaniet 1950/60-tal, ljus klädsel, höjd 80, längd 175 cm
HISTORIK: Soffan utsälld första gången 1957 på Nationalmuseet.
LITTERATUR: Jämför Ann Marie Herlitz-Gezelius, NK åren som gått, Signum 1992, s.115
Klädseln med slitage och skador
184243
2013-05-10