Kerstin Hörlin Holmqvist "Paradiset" soffa NK

Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist
Kerstin Hörlin Holmqvist

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SOFFA, Kerstin Hörlin-Holmqvist, "Paradiset", Nordiska Kompaniet 1950/60-tal, ljus klädsel, höjd 80, längd 175 cm
HISTORIK: Soffan utsälld första gången 1957 på Nationalmuseet.
LITTERATUR: Jämför Ann Marie Herlitz-Gezelius, NK åren som gått, Signum 1992, s.115

Klädseln med slitage och skador

184243

2013-05-10