Sydamerikansk keramik
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STIGBYGELKRUS, KÄRL, Chimu (Peru 900-1532), syrereducerat svart lergods, längd 17,5 resp 14 cm
PROVENIENS: Konstnären Einar Lynge-Ahlberg
Stigbygelkruset med skador, delar saknas, spricka, kärlet med skador
184268
2013-05-17