Svenskt historia 1700-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVENSK HISTORIA (5), parti om 5 böcker svensk historia, med titlarna: Wägwisare, til och ifrån alla städer och namnkunnige orter, uti Swea och Göta riken, samt Stor-Furstendömet Finland, jämte twänne uti koppar stuckne wäg-chartor... av Georg Biurman, 1757, Histoire de Suede I-III av Samuel Pufendorff, 1748, samt Dissertatio historica de Ecclesia Teutonica et Templo S:tae Gertrudis Stockholmiensi,... av Erik Fant, (1791). Senare gråpapperomslag, samt samtida nött hfrbd (Wägwisare. til och från...). 5 volymer.
Skador och defekter.
184316
2013-05-10