Den fulländade fiskaren med etsning av Stig Åsberg
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
WALTON, IZAAC - COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. Översättning Olof Lagercrantz. Stockholm 1946.
Stor 8:o. 1 signerad originaletsning och andra illustrationer av Stig Åsberg. Omslag och rygg.
Grönt hfrbd, något blekt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt, med originalomslag medbundet. Med Arvid Erikssons exlibris. Bibliofilupplaga tryckt i 300 nr. ex., detta nr. 142.
185322
2013-05-27