Tallrik med engelsk vapendekor

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TALLRIK, vapenporslin, Kina, 1760-tal, dekor i famille rose, järnrött och guld av alliansvapen mellan familjen Machell och troligen familjen Holloway (alt. Manston, Nugent of Ireland eller Ockham), brättet med dekor av papegojor och blommor, oktagonal form, diameter 23 cm
LITERATUR: Howard & Ayers, China for the West, vol II, s. 403, Q9.

Smärre brättesnagg

185353

2013-05-14