Förbjuden bok

Förbjuden bok
Förbjuden bok

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

EMPORAGRIUS, E. G. Catechesens enfaldige förklaring, effter bookstafwen, medh under fogade böner... Strengnäs (Z. Brockenio) 1669.
8:o. 152 bl. (sign. A8 - T8).
Något nött senare (sent 1800-tal) mörkbrunt hfrbd, guldornerad rygg, helt delvis ciselerat guldsnitt. Försättsbladet med hål. Blad signerat Q5 lagat i nedre marginal. Namnteckningar på titelbladet.

Collijn 227. Förbjöds och indrogs efter att änkedrottning Hedvig Eleonora retat sig på författarens förklaring till 10:e budet, nämligen att hustrun är det förnämsta av mannens lösöre.

186967

2013-05-27