Handritade kartor bl.a. Blekinge Kalmar
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDRITADE KARTOR MM (9 rullar). KALMAR - BLEKINGE m.fl., bl.a. över Backaryd och Calmare, år 1826, ca 54x42 cm, Stora årsjömåla, Bräkne härad, Blekinge län, år 1871, ca 48x59 cm,
2 handritade i tusch och akvarell, flera upplimmade på väv och rullade, samt några textblad med beskrivningar över kartorna.
Skador, fläckar, veck, sprickor i vikningen
187252
2013-05-28