Karta över Lappland från 1600-talet

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LAPPLAND. SANSON D´ABBEVILLE, NICOLAS. Partie Orientale de la Lapponie Suedoise tirée de celles d´Andre Buræ et de Isaac Massa. Paris (P. Mariette) 1666.
Graverad karta med gränskolorering, kartusch. Ca 44x55,5 cm.
Ur Sansons Tables de la Geographique.

Några veck, småskador i marginalen

187353

2013-05-25