Karta över Lappland från 1600-talet
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LAPPLAND. SANSON D´ABBEVILLE, NICOLAS. Partie Orientale de la Lapponie Suedoise tirée de celles d´Andre Buræ et de Isaac Massa. Paris (P. Mariette) 1666.
Graverad karta med gränskolorering, kartusch. Ca 44x55,5 cm.
Ur Sansons Tables de la Geographique.
Några veck, småskador i marginalen
187353
2013-05-25