Skrivbord nyrokoko Tyskland 1800-tal
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, Tyskland, vitbemålat, riklig skuren dekor, konturerad och profilerad skiva, sarg med dolda lådor, skiva delvis skinnbeklädd, höjd 76, 210x110 cm
Proveniens: Ett snarlikt skrivbord står på det kungliga slottet Tullgarn i Sörmland. Det här är etikettsmärkt Invent Mainau nr 282, sannolikt för slottet Mainau i Tyskland
Dekor med avslag, slitage
188284
2013-05-31