Tekoppar med fat Kina Qianlong (1735-96)
2013-06-03
189013
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TEKOPPAR med FAT, 2 st samt TEFAT, porslin, Kina, 1700-tal, s.k. Mandarindekor, kopparnas höjd 4-4,5 cm, fatens diameter 12-13 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)
Sprickor, nagg, ett fat med lagningar