Fat Song dynastin (960-1279)

Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)
Fat Song dynastin (960-1279)

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLFAT, 3 st, keramik, Kina, sannolikt Song, gråvit glasyr, 2 med konturerat brätte, större fat med vag reliefdekor, diameter 10,5-17 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)

Slitage, nagg, sprickor, större fat med krackelyr

189016

2013-06-03