Vas underglasyrblå dekor Kina
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, 1700-tal, oktagon form med dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap, VASER, 2 st, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscen respektive blommor, höjd 14-16 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)
Nagg
189020
2013-06-03