Vas underglasyrblå dekor Kina

Vas underglasyrblå dekor Kina
Vas underglasyrblå dekor Kina
Vas underglasyrblå dekor Kina
Vas underglasyrblå dekor Kina
Vas underglasyrblå dekor Kina
Vas underglasyrblå dekor Kina

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, 1700-tal, oktagon form med dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap, VASER, 2 st, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscen respektive blommor, höjd 14-16 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)

Nagg

189020

2013-06-03