Kärl Satsuma Japan och fat Japan Imari
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 200 SEK
SKÅL med hänkelhandtag, Japan, Satsuma, polykrom delvis förgylld dekor med motiv av figurscener, höjd 15,5 cm, SKÅLFAT, porslin, Japan, imaridekor med motiv av drakar och blommor, konturerat brätte, diameter 31,5 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)
Slitage, satsuma-skål med krackelyr
189025
2013-06-03