Kärl Satsuma Japan och fat Japan Imari

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKÅL med hänkelhandtag, Japan, Satsuma, polykrom delvis förgylld dekor med motiv av figurscener, höjd 15,5 cm, SKÅLFAT, porslin, Japan, imaridekor med motiv av drakar och blommor, konturerat brätte, diameter 31,5 cm
Proveniens: Sture Bergquist samling (1896-1988)

Slitage, satsuma-skål med krackelyr

189025

2013-06-03