Alexander Lauréus oljemålning

Alexander Lauréus oljemålning
Alexander Lauréus oljemålning
Alexander Lauréus oljemålning
Alexander Lauréus oljemålning

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LAURÉUS, Alexander (Finland 1783-1823): Smedja, olja på duk, signerad på baksidan: A. Laureus f. 1811, 38,5x31 cm
PROVENIENS: fröken S. Sundborg, Stockholm
LITTERATUR: Torsten Stjernschantz: Alexander Lauréus - en konsthistorisk studie, Borgå 1915, nr 111 i verkförteckningen

Krackeleringar, färgbortfall, revor

189060

2013-06-04