Tenn 17-1800-tal

Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal
Tenn 17-1800-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

CYLINDERSTOP, tenn, varav: CYLINDERSTOP, stämplat för Daniel Eklund (1846-58) Kalmar år 1847, höjd 20 cm, CYLINDERSTOP, tenn, stämplat för Johan Petter Fagerström(1798-1837) Kalmar år 1824, höjd ca 20 cm, SKÅLFAT, tenn, stämplad för Carl Eric Anström (1845-61) Växjö, diameter 34 cm,
SKÅLFAT, tenn, hamrad dekor, delvis otydliga stämplar, stämplat för Vimmerby år 1779, diameter ca 35 cm

Slitage, delvis lagningar, senare pålödd ögla

189200

2013-06-04