Skrivbord senempire etikettsmärkt AG Sandberg

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKRIVBORD, senempire, etikettssignerad "Förfärdigad af AG Sandberg Snickare i Linköping", fanerad i mahogny, uppsats med delvis låsbar låd- och luckinredning, skrivskiva delvis beklädd med färgat skinn, hurtsar med låsbara lådor, nyckelskyltar i pressat läder, skuren dekor, längd 127, 69x140 cm

Möjligen Arvid Sandberg, gesäll hos Gottlieb Iwersson i Stockholm 1810-1812.

Proveniens: Nordén Auktioner, nr 31, november 1999, auktionsnummer 368.
Vänligen notera att föremålet är belagt med UTFÖRSELFÖRBUD.

Skador, lösa delar medföljer, fanér med bortfall, nyckel medföljer, mindre nyckel saknas

190149

2013-06-09