Sejdel Simon Gate
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SEJDEL, Simon Gate, Orrefors, 1919, Graal, dekor av stiliserad bladslinga i grönt mot blå fond, dubbel hänkel i blått respektive grönt, runt mynning och fot mörkblått påklipp, signerad SGraal Orrefors 19 KB - HW no 748 (blåst av Knut Bergqvist, ämnet etsat av Heinrich Wollman), höjd 13 cm
Obetydliga repor, tillverkningsdefekt.
190955
2013-06-15