Vas Sven Palmqvist

Vas Sven Palmqvist
Vas Sven Palmqvist
Vas Sven Palmqvist
Vas Sven Palmqvist

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VAS, Sven Palmqvist, Orrefors, 1969, Kraka, nätdekor i blått mot gul fond, signerad ORREFORS Brynja Nr 483 Sven Palmqvist, höjd 17 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Svenskt Konstglas 10/8 2003, nr 271
HISTORIK: Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen fick nummer Graal å Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en spets. Dock skall Sven Palmqvist ha blivit inspirerad av en nätbrynja som en av arbetarna hade på sig i hyttan. Nätdekoren som en brynja har skall han sen ha fört över som mönster på glaset. Oss veterligen har inget glas någonsin blivit signerat Brynja, dock har denna vas med sin tydliga dekor av just en nätbrynja fått detta namn i sin signeringen.

190957

2013-06-15