Golvlampor Elio Martinelli

Golvlampor Elio Martinelli
Golvlampor Elio Martinelli
Golvlampor Elio Martinelli
Golvlampor Elio Martinelli

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GOLVLAMPOR, 1 par, "Serpente", Elio Martinelli, Martinelli Luce, Italien, formgivna 1965, vitlackerad metallfot, skärm i vit plast, vridbara, höjd 115 cm
LITTERATUR: Jämför Charlotte & Peter Fiell 1000 lights 1960 to present, Taschen 2005, s. 87

Slitage, repor

190964

2013-06-15