Tapio Wirkkala skålfat

Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÅLFAT, Tapio Wirkkala, Iittala 1957, modellnummer 3369, lövformad, kamslipad dekor, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA -57, längd 43 cm
HISTORIK: Introducerades på Triennalen i Milano 1954 och var i produktion mellan 1954-60.
LITTERATUR: Marianne Aav (red), Tapio Wirkkala, eye, hand and thought, Helsingfors 2000, s 272

Något nedslipat, obetydlig nagg undertill

191345

2013-06-16