Samling brev relaterade till Carl Gustaf Hård

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅNE - CARL GUSTAF HÅRD. Samling omfattande 25 brev, lappar mm skrivna av Hård, samt 4 brev av Fredrik I och 1 brev av Magnus Gabriel de la Gardie till Hård. Bl.a. daterade i Ystad och Malmö 1721, 1725 och 1726. Breven i folio eller liten kvarto. Fläckar och skador, vissa defekter.

Carl Gustaf Hård (1674-1744) var den siste guvernören över Skåne och Malmöhus läns förste landshövding. 1696 blev Hård fänrik i livgardet och 1700 fick han fullmakt som drabant i Karl XII:s livdrabantkår. Under 1700-1709 medverkade Hård i samtliga större slag. Han sårades vid Poltava och blev tillfångatagen vid kalabaliken i Bender, släpptes och kom tillbaka till Sverige med Karl XII 1715. Hård deltog i förebyggande försvaret av Skåne och blev 1717 general över kavalleriet, 1717 utnämndes han till guvernör över Skåne.

Säljes som en samling utan returrätt.

191728

2013-06-18