Spegellampetter 1 par Johan Åkerblad

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerade IÅ, märkt med Stockholms hallstämpel 1771?, dekor i pastellage, förgylld med slagmetall, fasettslipat glas, silverfolierade glas, ljusarmar i mässing, 47x13,5 cm

Skador och lagningar, dekor ej ursprunglig

192296

2013-06-28