Simon Gate glasservis modell Molnet

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

GLASSERVIS, 82 dlr, "Molnet", design Simon Gate, Orrefors, 1920-tal, bestående av,
17 vattenglas, 13 champagneglas, 7 rödvinsglas, 13 vitvinsglas, 19 nubbeglas, 9 starkvinsglas, 10 glasassietter, skål på fat

Delar med smärre nagg, 1 karaffpropp saknas

192389

2013-06-21