Gungstol Eames RAR

Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR
Gungstol Eames RAR

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", Herman Miller, USA , formgiven 1948-50, sits i petroliumblå formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar

Historik: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede, glasfiber med spricka

192598

2013-06-23