Bordsur 1700-tal med spindelgång

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSUR, 1700-tal, troligen Danmark, spindelgång, fodral i svärtat trä, uravla med romerska siffror i försilvrad koppar, dekor i förgylld metall, höjd 37 cm, uppdragsnyckel medföljer

Fodral med slitage, urverket ej funktionstestat, försilvring med kraftigt slitage

192853

2013-06-25