Spegel sengustaviansk

Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, av Eric Löfgren (spegelmakare i Stockholm under 1700-talets slut), signerad EL samt med fyra Stockholms hallstämplar 179?, förgylld med polerad guld och slagmetall, träskuren dekor och pastellage, krönet med profil av Pallas Athena i medaljong, växtornamentik mot botten beströdd med svärtad sand, kannelerade pelare, ramen med pärl- och bandstav, kvicksilverfolierade glas, 157x68,5 cm

Mindre del av krön saknas, smärre dekorskador

192954

2013-06-25