Drottning Kristina 16 kopparstick
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DROTTNING KRISTINA, 16 st., kopparstick, 1600-1700-tal, varierande mått. Proveniens: Carl Bildt (1850-1931), därefter i arv inom familjen till 2013.
Carl bildt, son till den svenske statsministern Gillis Bildt, var envoyé extraordinaire och ministre plènipotentaire i Rom och kännare av denna stad. Han har fått en gata uppkallad efter sig - Via Carlo de Bildt. Han var historiskt intresserad, bedrev omfattande forskningar i italienska arkiv och utgav ett flertal skrifter - främst om drottning Kristinas vistelse i Italien. Bland dessa märks Christine de Suède et le Cardinal Azzolino (1899), Svenska minnen och märken i Rom (1900) och Christine de Suède et le conclave de Clément X (1906).
193604
2013-07-02