Matbord 1930-tal

Matbord 1930-tal
Matbord 1930-tal
Matbord 1930-tal
Matbord 1930-tal
Matbord 1930-tal
Matbord 1930-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

MATBORD, 1930-tal, skivan fanérad med jakaranda, inläggningar i mässing samt svärtat trä, förkromad centralfot, rest av metallskylt NK, höjd 76, diameter 115, total längd 346 cm
HISTORIK: Detta bord påminner mycket om Axel Einar Hjorths formgivning vid Nordiska Kompaniet. Bordet har rest av en NK skylt märkt R 5...vilket tyder på ett mycket senare tillverkningsdatum än 1930-talet. Sannolikt har detta bord senare blivit märkt med denna skylt.

Iläggsskivor saknas

193753

2013-07-10