Eldskärm med porslinsplattor

Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor
Eldskärm med porslinsplattor

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ELDSKÄRM, 1800-talets andra hälft, skärm av två ovan varandra ställda uppfällbara målade porslinsplattor, motiv föreställande fågelrede i landskap, en porslinsplatta med monogramsignatur NW, ställning av mässing, höjd 99, bredd 65 cm
PROVENIENS: Skräddarmästare Nils Ernhjelm, Stockholm

194702

2013-07-10