Fåtölj och fotpall Eames
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
FÅTÖLJ och FOTPALL "Lounge chair with Ottoman", Charles & Ray Eames för Herman Miller, etikettmärkt Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn
LITTERATUR: Jämför 1000 chairs, Charlotte & Peter Fiell, Italien 1997, s. 337
Fåtölj med lagning, smärre fanérskador
196060
2013-07-21