Hänge kamé korall
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÄNGE, troligen Frankrike 1800-tal, kamé i skuren korall föreställande kvinna monterad i förgylld metall bekransad med fasettskurna kulor, höjd inklusive ögla ca 5 cm
Brosch omarbetad till hänge med ögla och fäste, klofattning med smärre slitage, några fasettskurna kulor med färgbättring på baksidor med blekare partier
197079
2013-08-04