Kaffekopp med fat 1800-tal

Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal
Kaffekopp med fat 1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KAFFEKOPP på FAT, nyrenässans, silver, otydlig mästarstämpel, Göteborg, år 1886, liv med gravyr av medaljong, bladverk, invändigt förgylld, fatet med rikt dekor av bladverk samt pärlbård, höjd inklusive fat ca 10,5 cm, vikt ca 194 gram

Slitage/fot något ojämn, bär gåvogravyr med datering

197509

2013-08-09