Kaffekopp med fat 1800-tal
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KAFFEKOPP på FAT, nyrenässans, silver, otydlig mästarstämpel, Göteborg, år 1886, liv med gravyr av medaljong, bladverk, invändigt förgylld, fatet med rikt dekor av bladverk samt pärlbård, höjd inklusive fat ca 10,5 cm, vikt ca 194 gram
Slitage/fot något ojämn, bär gåvogravyr med datering
197509
2013-08-09