13 kartor över Sveriges län 1800-tal

Klubbat för:

500 SEK

1 000 SEK

KARTOR. 13 länskartor av Mentzer och Hahr, 1800-tal.
Östergötlands län, Elfborgs län, Vestmanlands län, Upsala län, Malmö län, två över Södermanlands län respektive Örebro län, Norrbottens län, Stora Kopparbergs län, Värmlands län, Norrbottens län, Westerbottens/ Westernorrlands/ Jemtlands/ Medelpads län, senare hälften av 1800-talet, delvis kolorerade litograferade kartor. Varierande storlek.

Enstaka fläckar.

197639

2013-09-02