Tennfat 1700-tal

Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 200 SEK

TENNFAT, 6 st, 1700-tal, diameter 20-30 cm, respektive stämplade för:
Nils Christophersson Fors, Västerås, 1755,
Jakob Sauer, Stockholm, 1752,
Daniel Björkman, Stockholm, 1745,
Johan Anjou, Gävle, otydlig årsstämpel,
Claes Törnqvist, Gävle, (1735-1760),
Möjligen Samuel Marner, Stockholm, (1748-1775)

Slitage, enstaka lagning, delvis anlupet

197662

2013-08-12