Porträtt över svenska fältherrar och lärde

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PORTRÄTT (17), 10 st kopparstick över svenska fältherrar och lärde, 1600-1800-tal, samtliga utom en monterade på papper och i passepartout
bl.a. Grotius, Thunberg, Macklean, Horn, de la Gardie, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Ett stick med trycksvärta från text i marginalen.

197834

2013-09-04