Terrin med lock
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med lock, flintgods, 1800-tal, vapendekor av Sparre, Lewenhaupt samt Salm? under vapen med tre manshuvuden, höjd 19 med lock, längd 28,5 cm
Historik: Enligt bifogat papper från Riksarkivets heraldiska sektion, som gemensam historisk originalitet hade man i sina respektive släkter en halshuggen förfader, därav de tre manshuvudena under vapenskölderna
Locket med äldre lagningar
197958
2013-08-14