Terrin med lock

Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock
Terrin med lock

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TERRIN med lock, flintgods, 1800-tal, vapendekor av Sparre, Lewenhaupt samt Salm? under vapen med tre manshuvuden, höjd 19 med lock, längd 28,5 cm
Historik: Enligt bifogat papper från Riksarkivets heraldiska sektion, som gemensam historisk originalitet hade man i sina respektive släkter en halshuggen förfader, därav de tre manshuvudena under vapenskölderna

Locket med äldre lagningar

197958

2013-08-14