Gallerskål Royal Copenhagen
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GALLERSKÅL, "Flora Danica," porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, polykromt bemålad dekor samt delvis förgylld brättedekor i emaljfärger, med motiv av plommon samt blomsterdekor, märkt Royal Copenhagen, modell "Prunus domestica L.," årsmärkt 1958, höjd 9, diameter 18,5 cm
198335
2013-08-17