Gungstol Charles & Ray Eames RAR

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", producerad för ZENITH Herman Miller USA ca 1950, sits i ljus formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Charles Eames Herman Miller Zeeland Michigan shipped from Venice California

HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede

198487

2013-08-18