Gustav II Adolfs lärare Johan Skytte

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKYTTE (före adlandet 1604 Schroderus), JOHAN (1577-1645), ämbetsman, friherre, lärare åt bl.a. Gustav II Adolf, riksråd 1617, generalguvernör i Livland, Ingermanland o. Karelen 1629-1634, president för Göta hovrätt 1634.
Egenhändigt signerad handling, daterat Stockholm 1620, även undertecknad av Peter E:son Bååt d. y. (rikskammarråd 1589-1654) omfattande 1 s. folio. Med papperssigill och Något småfläckad, vikt.

Proveniens: Skottorps slott. Inköpt hos oss på Stockholms bokauktionskammare, 24 november 1893, nr. 271. Enligt blyertsanteckning var priset 4 kr.

198959

2013-10-21