JAG Acke akvarell

JAG Acke akvarell
JAG Acke akvarell
JAG Acke akvarell
JAG Acke akvarell

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ACKE, J.A.G. (1859-1924): "Löfhögen", Motiv från Bergielund - Stockholm (nuvarande Vasaparken), signerad och daterad Axel A-(n?) Bergielund 1880, akvarell, 16x20,5 cm,
PROVENIENS: Konstnärens familj
HISTORIK: Johan Axel Gustaf Andersson (JAG) hette t.o.m 1904 Andersson, bytte därefter till Acke. Föddes 1859 på gamla Bergielund i Stockholm

199101

2013-08-23